Пет „тихи убийци“ при котките
Когато става дума за отглеждане на котка, има няколко прости препоръки:
Поддържайте безопасна среда (дръжте котката на закрито)
Хранете с висококачествена храна (например протеин на месна основа)
Помислете за превантивна грижа (например годишен медицински преглед, лабораторни тестове и подходящи ваксини)
Осигурете много обич и упражнения на Вашата котка
Като следвате тези основни съвети, ще помогнете на Вашите четириноги приятели да бъдат здрави - потенциално в продължение на десетилетия! Като стопани на котки обаче трябва да сте наясно с петте „тихи“ убийци при котките. Ако сте информирани за тях, ще знаете и за какви симптоми да следите. При повечето от тези заболявания колкото по-рано се разпознаят клиничните признаци, толкова по-бързо ветеринарните лекари могат да започнат лечението.

1. Хронично бъбречно заболяване
Един от най-тихите убийци на котки е хроничното бъбречно заболяване (CKD – chronic kidney disease), което понякога се нарича хронична бъбречна недостатъчност или хронично увреждане на бъбреците. Всички тези термини са семантично еднакви и означават, че 75% от двата бъбрека са неефективни и не работят. Клиничните признаци на заболяването включват:
Прекалено пиене на вода
Прекомерно уриниране
По-големи бучки в котешката тоалетна
Загуба на тегло
Лош дъх (поради натрупване на токсини в кръвта, които причиняват и язви в устата, хранопровода и стомаха)
Летаргия
Котката често се крие
За щастие, с подходящи грижи котките могат да живеят с бъбречно заболяване в продължение на години (за разлика от кучетата, при които болестта обикновено прогресира по-бързо). Подходящите грижи може да включват диета с ниско съдържание на протеини, чести изследвания на кръвта, увеличаване приема на вода (напр. хранене с консервирани храни), медикаменти и дори вливане на течности подкожно (които много стопани на котки правят сами вкъщи, след като са преминали обучение за това).
2. Хипертиреоидизъм (Свръхпроизводство на щитовидни хормони)
Хипертиреоидизмът е ендокринно заболяване, при което щитовидната жлеза произвежда твърде много тироиден хормон. То се среща при котки на средна възраст, както и при по-стари котки и може да доведе до много подобни симптоми на тези при хроничното бъбречно заболяване, а именно:
Прекомерна жажда
Повишена консумация на вода/ уриниране
Повръщане/ диария
Отслабване
Тъй като хипертиреоидизмът увеличава метаболизма на котките, той предизвиква един определящ признак: ненаситен апетит, въпреки загубата на тегло. Той може да доведе и до:
Увеличен сърдечен ритъм
Тежка хипертония (водеща до остра загуба на кръв, неврологични признаци или дори съсиреци на кръвта и инсулт)
Вторично увреждане на орган (например сърдечен шум или промени в бъбреците)
За щастие, лечението на хипертиреоидизмът е много ефективно и включва медикамент - метимазол, хирургичното отстраняване на щитовидната жлеза (по-рядко се прави), специална диета, наречена y/d® Feline Thyroid Health или терапия с радиоактивен йод (йоден изотоп I-131). При хипертиреоидизъм колкото по-скоро започне лечението, толкова по-малко потенциални странични ефекти или увреждания на органи биха се появили.

3. Захарен диабет
Друг тежък и безмълвен убиец, който засяга котките, е захарният диабет (DM). Тъй като често много от котките са с наднормено тегло и затлъстяване, те са изложени на по-голям риск от DM. При диабет панкреасът не успява да отделя достатъчно количество инсулин (тип I DM) или има резистентност към инсулин (тип II DM). Инсулинът е естествен хормон, който задвижва захарта (т.е. кръвната захар) в клетките. В резултат на това, клетките гладуват за глюкоза и тялото започва да произвежда все повече и повече глюкоза, причинявайки хипергликемия (т.е. висока кръвна захар) и много от клиничните признаци, наблюдавани при DM. Общите клинични признаци за захарен диабет са подобни на тези при хронично бъбречно заболяване и хипертиреоидизъм и включват:
Прекалено уриниране и жажда
По-големи бучки в котешката тоалетна
Наднормено тегло и затлъстяване с мускулна загуба (особено над гръбначния стълб или гърба) или пък загуба на тегло
Намален или ненаситен апетит
Летаргия или слабост
Повръщане
Необичаен дъх (напр. дъх на ацетон)
Необичайно ходене (напр. по-ниско към земята)
Лечението на DM може да бъде скъпо, тъй като изисква инсулинови инжекции два пъти дневно, които трябва да се поставят подкожно. Необходими са и промени в диетата (с високо съдържание на протеини, нисковъглехидратна диета), често измерване на кръвната захар и чести посещения при ветеринар. При подходящи грижи котките могат да живеят добре но, когато се развият диабетни усложнения (напр. диабетна кетоацидоза, хиперосмоларен и хипергликемичен синдром), захарният диабет може да бъде животозастрашаващ.
4. Сърдечно заболяване
Заболяванията на сърцето са много притеснителни както за собствениците на котки, така и за ветеринарните лекари. Това е така, защото, докато кучетата почти винаги имат доловим шум на сърцето (т.е. такъв, който можем да чуем със стетоскоп), показателен за сърдечни заболявания, при котките често отсъства сърдечен шум. В действителност е изчислено, че 50% от котките със сърдечни заболявания нямат сърдечен шум. Клиничните признаци на сърдечно заболяване включват:
Шум на сърцето
Анормален сърдечен ритъм
Ускорен сърдечен ритъм
Колапс
Припадане (временна загуба на съзнание)
Повишена честота на дишане
Затруднено дишане
Посиняване на венците
Дишане с отворена уста
Остра, внезапна парализа (обикновено на задни крайници)
Студени, болезнени задни крайници
Внезапна болка
Внезапна куцота
Внезапна смърт
След като се диагностицира сърдечно заболяване (обикновено въз основа на физически преглед, рентгенография на гръдния кош, тест Cardiopet® proBNP и ултразвуково изследване на сърцето, наречено „ехокардиограма”), лечението може да включва спешна помощ с кислородна терапия, диуретици, поддържане на кръвното налягане и сърцето с медикаменти. Дългосрочната прогноза е лоша, тъй като лечението с медикаменти не лекува сърдечното заболяване, а само предотвратява влошаването му. Изключение прави само, когато сърдечното заболяване е причинено от хипертиреоидизъм, тъй като често се подобрява след лечението на хипертиреоидизма.

5. Рак
Тъй като кучетата и котките живеят по-дълго от останалите животни, ветеринарните лекари наблюдават повече случаи на рак при тях. Най-често срещаният вид рак при котките е рак на стомашно-чревния тракт, често поради лимфосаркома. Клиничните признаци на рак включват:
Отслабване
Липса на апетит
Повръщане
Диария
Затруднено дишане
Коремна дистензия или подуване на корема
Слабост
Летаргия
Котката често се крие
Треска
Цялостно неразположение
След като бъде диагностициран, прогнозата при рак е лоша. Поради тази причина колкото по-рано забележите клинични признаци, толкова по-рано може да се започне диагностика и лечение.
Имайте предвид, че има и други често срещани спешни случаи, които могат да причинят смърт при котките, включително травма, уринарни обструкции, отравяния и др. Когато се колебаете как да предпазите котката си, следвайте тези 5 прости съвета:
Дръжте котката на закрито, за да предотвратите травми (напр. удари от кола, нападение от куче, отравяне и т.н.)
Уверете се, че поддържате теглото на котката си в норми - това може да помогне за предотвратяване на скъпоструващи за лечение здравословни проблеми, дължащи се на затлъстяване, като например диабет.
Не забравяйте да планирате годишно посещение при ветеринарен лекар. Това е особено важно, тъй като може по-рано да се открият физически отклонения. Имайте предвид, че дори ако котката е на закрито, тя пак се нуждае от годишен преглед; може да пропуснете някои от ваксините (и да ги планирате на всяка трета година вместо това), но не пропускайте годишния преглед!
Поддържайте котешката тоалетна чиста. Въпреки, че звучи просто, честото и ежедневно почистване на котешката тоалетна е задължително. Това не само би Ви предупредило за животозастрашаващи спешни случаи като запушване на уретрата при котките, но и ще знаете, ако котката ви уринира повече или по-малко от обикновено - и ще можете да вземете мерки навреме!
Потърсете ветеринарна помощ веднага щом забележите някакви клинични признаци, а не месеци след като котката Ви уринира и пие прекалено много вода!
Когато става въпрос за здравето на Вашата котка, уверете се, че сте запознати с тези тихи убийци. Колкото по-рано забележите признаците, толкова по-скоро може да се направят кръвни изследвания и да се диагностицира проблемът. Колкото по-скоро се диагностицира той, толкова по-бързо може да се лекува!
Ако имате някакви въпроси или притеснения, винаги посещавайте или да се обаждайте на Вашия ветеринарен лекар - той е най-добрият Ви ресурс за осигуряване на здравето и благополучието на Вашите домашни любимци.
Източник: https://www.pethealthnetwork.com/cat-health/cat-checkups-preventive-care/5-silent-killers-cats Posts by: Dr. Justine A. Lee, DVM, DACVECC
Превод: Александра Димитрова за Подай лапа- Информационен сборник!
Редакция: Росица Талева
Стилист: Лиса Антонова